نرم افزار وب کنفرانس و کلاس مجازی بیگ بلو باتن (BigBlueButton)

نرم افزار BigBlueButton یک سیستم وب کنفرانس برای یادگیری الکترونیکی است. هدف نرم افزار BigBlueButton این است که هر فراگیر به وسیله ی یک مرورگر وب، بتواند آموزش مجازی را با کیفیت بالا تجربه کند. نرم افزار BigBlueButton تمام قابلیت های اصلی که در وب کنفرانس مورد نظر شماست را به صورت آنلاین فراهم می کند، از جمله: پخش ویدئو، پخش صدا، سمینار، گفتگوی متنی (چت)، ضبط جلسات برای فراگیران و .... نرم افزار BigBlueButton تعامل کاربران با یکدیگر را از طریق ویژگی هایی همچون قابلیت یادداشت نویسی، رأی گیری، breakout rooms فراهم می سازد.

سرویس جلسات آنلاین بیگ بلو باتن

امکانات بیگ بلو باتن

 • امکان تبادل صدا، تصوير و پيام متني در کلاس مجازی بین اساتید و دانشجویان
 • امکان اتصال و استفاده با کیفیت بالا به وسیله اینترنت 512Kb به بالا
 • دارای ابزار های کمک آموزشی مانند تخته وایت برد و پخش کننده فایل های مورد استفاده با پسوند های PPT, JPG, PDF
 • مکان پخش ویدئوهای بارگذاری شده در آپارات و سایر سایت های مشابه با کیفیت بالا
 • قابلیت نوشتن بر روی تخته وایت برد به کمک ابزار های جدید مثل قلم نوری و تبلت
 • امکان برگزاری انواع نظرسنجی و نمایش نتایج به صورت نمودار
 • امکانات مدیریتی جهت کنترل اجازه ورود نفرات جدید و همچنین خارج کردن شخص یا اشخاص مورد نظر از کلاس
 • ضبط جلسات برگزار شده و امکان استفاده مجدد به صورت باز پخش به کمک پخش آنلاین
 • دانلود ویدیوی جلسات ضبط شده
 • امکان تغییر چیدمان ابزار های داخل کلاس با توجه به نیاز و استفاده
 • مشاهده ی اعضا و اساتید حاضر در کلاس و امکان تعامل صوتی و تصوری با آنها
 • امکان برقراری پرسش و پاسخ بصورت خصوصی و عمومی
 • امکان شرکت در کلاس مجازی به کمک انواع وسایل از قبیل تبلت و موبایل لپتاپ و تلفن های همراه
 • قابلیت به اشتراک گذاری تصویر و صفحه ی دسکتاپ و اپلیکیشن های نصب شده

سرویس های انحصاری IT LAND برای BigBlueButton

 • دانلود جلسات بیگ بلو باتن

  اگر با سامانه برگزاری جلسات آنلاین بیگ بلو باتن (BigBlueButton) آشنایی داشته باشید، حتما می دانید که کلیه جلساتی که توسط شما ضبط می شوند فقط از طریق وب در دسترس خواهند بود و قابلیت دانلود ندارند. در حال حاضر سرویس دانلود جلسات بیگ بلو باتن توسط گروه itland.org راه اندازی شده است و آماده ارائه این سرویس به شما عزیزان می باشیم.

  ماژول دانلود جلسات بیگ بلو باتن در مودل (Moodle) : در حال حاضر آخرین نسخه ماژول بیگ بلو باتن در مودل برای استفاده از این سرویس دانلود بازنویسی شده و کاربرانی که از سامانه مدیریت آموزشی مودل استفاده می کنند می توانند این سرویس را از گروه itland تهیه نمایند. از ویژگی های این ماژول در دسترس قرار دادن فایل mp4 جلسات برای دانلود به کاربران می باشد.

 • کلاستر بیگ بلو باتن

  امروزه یکی از معضلات جدی در ارائه سرویس های وب کنفرانس و کلاس آنلاین در حجم بالا، ارائه سرویس برای کاربران تعداد بالا در دانشگاه ها و سازمان های آموزشی می باشد؛

  به این معنی که با افزایش تعداد کاربران همزمان به بیش از 200 یا 300 نفر، علناً یک سرور با هر قدرتی پاسخگوی نیازهای کلاس آنلاین نبوده و ممکن است سرویس گیرندگان، با کندی سرور، قطعی صدا، پرش تصویر و مواردی از این دست روبرو شوند. این مورد در سرویس های بیگ بلو باتن بیشتر نمود خواهد داشت.

  در چنین شرایطی قطعا ارائه تکنولوژی هایی مانند کلاسترینگ راهگشا بوده و می تواند مشکل ارائه سرویس های آنلاین در حجم انبوه را مرتفع نماید.

  تیم فنی شرکت ایده پردازان نسل آریا سیستم کلاسترینگ بیگ بلو باتن (BigBlueButton Clustering) را با موفقیت راه اندازی نموده و این سرویس در حال حاضر در چندین مدرسه ، دانشگاه، سازمان و موسسه آموزشی در حال استفاده می باشد.

  لازم به ذکر است تکنولوژی کلاسترینگ بیگ بلو باتن (BigBlueButton Clustering) در ابتدا بر پایه سامانه LMS مودل توسعه داده شد؛ اما در حال حاضر قابلیت اتصال به هر نوع سامانه LMS، TMS یا که از API استاندارد بیگ بلو باتن استفاده می نماید، را دارا می باشد.

 • BigBlueButton Convert Server

  اگر به هر نحوی، چه به عنوان دانشجو، چه به عنوان استاد و یا حتی ادمین با یکی از سرویس های برگزاری کلاس های آنلاین از جمله بیگ بلو باتن (BigBlueButton) کار کرده باشید، حتما به زمان بازگشت جلسه به سامانه اصلی و قابل نمایش بودن آن برای کاربر برخورده اید. گاهی بسته به نوع استفاده، چندین هفته زمان می برد تا جلسه برگزار شده آماده نمایش برای کاربر شود و این مساله مشکلاتی برای استفاده مجدد از جلسه برگزار شده ایجاد می نماید.

  یکی دیگر از سرویس های گروه itland در راستای پاسخ به این نیاز در سرویس های بیگ بلو باتن (BigBlueButton) می باشد. این سرویس در قالب یک یا چند سرور به صورت مجزا ارائه شده و در کنار سرورهای اصلی بیگ بلو باتن قرار می گیرند و مناسب سازمان ها و موسسات آموزشی می باشد که تعداد جلسات برگزار شده آنها در یک روز عدد بالایی می باشد.

  این سرویس کمک زیادی به ارائه دهندگان سرویس های کلاس آنلاین بیگ بلو باتن خواهد نمود و باعث خواهد شد سروهای اصلی بار پردازشی کمتری را تحمل نموده و در نتیجه، با توجه به مدیریت صحیح منابع سرور، کیفیت و سرعت برگزاری جلسات افزایش چشمگیری داشته باشند.

 • سرویس آی تی لاین IT Line

  آی تی لاین (IT Line) یک سرویس کلاس آنلاین مبتنی بر BigBlueButton Greenlight و یک واسط کاربری ساده برای مدیریت جلسات آنلاین می باشد. شما می توانید به راحتی جلسات خود را ایجاد کرده و دیگران را برای شرکت در جلسات ثبت نام کنید. این محصول از پلتفرم بیگ بلو باتن (BigBlueButton) جهت ارائه سرویس های آنلاین و وبینار استفاده می کند.

  از امکانات محصول آی تی لاین می توان موارد زیر را برشمرد:

  - پنل مدیریتی تمام فارسی

  - بدون نیاز به اتصال به سامانه های LMS و TMS

  - اتاق های شخصی شده

  - نامگذاری اختصاصی اتاق های بیگ بلو باتن

  - مدیریت ضبط جلسات

  - امکان مشاهده ویدئوهای ضبط شده به صورت مجزا و یا تجمیع شده

  - طراحی های شخصی

  - احراز هویت کاربر

  - ایجاد URL های مجزا برای کاربران جهت ورود به هر اتاق یا جلسه


  از تنظیمات قابل اعمال هنگام ایجاد جلسات بیگ بلو باتن، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  - امکان تنظیم حالت ورود بی صدا برای کاربران در بدو ورود به کلاس

  - امکان تنظیم قابلیت ورود خودکار به جلسات

  - امکان تنظیم ورود تمام کاربران به عنوان مدیر در یک جلسه

  - امکان تنظیم نیاز به موافقت و تأیید مدیر قبل از ورود کاربر به جلسه

  - امکان ایجاد کد دسترسی اختیاری برای جلسه

 • جلوگیری از نمایش جلسات بیگ بلو باتن

  اگر با سامانه برگزاری جلسات آنلاین بیگ بلو باتن (BigBlueButton) آشنایی داشته باشید، حتما می دانید که کلیه جلساتی که توسط شما ضبط می شوند از طریق وب در دسترس خواهند بود. به عبارت دیگر حتی اگر شخصی جزء کاربران شما نباشد و به هر طریقی به لینک جلسات دسترسی پیدا کند می تواند جلسات ضبط شده را مشاهده نماید.

  البته لازم به ذکر است که با توجه به اینکه نام جلسات کد شده هستند به دست آوردن لینک جلسات عملا کار سختی است. اما گاهی پیش می آید که خود کاربران شما این لینک ها در اختیار دیگران قرار می دهند.

  در سرویس جدید گروه itland ما خدماتی به شما ارائه می دهیم که جلوی این مشکل کاملا گرفته شده و جلسات فقط از طریق سامانه اصلی در دسترس خواهند بود.

 • کلاستر استوریج بیگ بلو باتن (BigBlueButton Cluster Storage)

  یکی از معضلاتی که امروزه ارائه دهندگان سرویس های آموزش آنلاین با آن دست به گریبان هستند، نیاز به فضای هارد بالا جهت ذخیره سازی و آرشیو کردن تمامی جلسات آموزشی و سمینارهای برگزار شده در بازه های زمانی طولانی مدت می باشد.

  همچنین با توجه به اینکه عمده سرویس های آموزش آنلاین بر روی سرورهای اختصاصی با هاردهای SSD ارائه می شوند، اختصاص فضای هارد با گنجایش بالا معمولا هزینه بر بوده و هزینه تمام شده ارائه سرویس را برای مصرف کنندگان آن افزایش چشمگیری می دهد.

  تیم فنی آی تی لند راهکاری را فراهم نموده است تا بدون نیاز به افزایش فضای هارد سرورهای اصلی بیگ بلو باتن، بتوان از ظرفیت های ذخیره سازی بالا در کنار سرورهای اصلی استفاده نمود و کل جلسات ضبط شده را بدون کوچک ترین مشکلی به صورت اتوماتیک بر روی آنها منتقل نمود.

  این تکنولوژی هم اکنون برای مراکز آموزشی مختلف با موفقیت راه اندازی شده و کمک شایانی در ذخیره جلسات برای مدت طولانی با هزینه های کاملا مقرون به صرفه و اقتصادی نموده است. تکنولوژی BigBlueButton Cluster Storage هم اکنون آماده ارائه به مشتریان و همکاران عزیز می باشد.

360